Join Mailing List   |   Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Join
Past ISTH Council Classes and Chairmen
Share |
Untitled Document
Past Council Chairmen
Nigel Key (2014-2016)
Michael Berndt (2012-2014)
Henri Bounameaux (2010-2012)
Frits Rosendaal (2008-2010)
Ian R Peake (2006-2008)
Kenneth A Bauer (2004-2006)
Bonno N Bouma (2002-2004)
Uri Seligsohn (2000-2002)
Edward F Plow (1998-2000)
Yale Nemerson (1996-1998)
Hidehiko Saito (1994-1996)
Dominique Meyer (1992-1994)
Kenneth G Mann (1990-1992)
Jozef Vermylen (1988-1990)
Victor J Marder (1986-1988)
Arthur L Bloom (1984-1986)
Jan J Sixma (1982-1984)
Ted Spaet (1980-1982)
Jack Hirsh (1978-1980)
Roger W Hardisty (1976-1978)

Class of 2020

  • Anna Falanga (Italy)
  • David Lillicrap (Canada)
  • Jose Lopez (USA)
  • Suely Rezende (Brazil)
  • Steve Watson (UK)


Class of 2018

  • Peter Lenting (France)
  • Claire McLintock (New Zealand)
  • James Morrissey (USA)
  • Ingrid Pabinger (Austria)
  • Jeffrey Weitz (Canada)

 

Class of 2016

  • Marco Cattaneo (Italy)
  • Bjorn Dahlback (Sweden)
  • Andreas Greinacher (Germany)
  • Paula Tracy (USA)
  • Yukio Ozaki (Japan)

 

Class of 2014

  • Nuala A. Booth (UK)
  • Francoise Dignat-George (France)
  • Nigel Key (USA)
  • Robert R. Montgomery (USA)
  • Hugo ten Cate (The Netherlands)

 

Class of 2012

  • Michael Berndt (Australia)
  • Henri Bounameaux (Switzerland)
  • Alan Nurden (France)
  • Bjarne Østerud(Norway)
  • Pieter Reitsma (The Netherlands)

 

Class of 2010

  • Ph. (Flip) de Groot (The Netherlands)
  • David Lane (UK)
  • Ian R. Peake (UK)
  • Uri Seligsohn (Israel)
  • Denisa Wagner (USA)

 

Class of 2008

  • Trevor Barrowcliffe (UK)
  • George J. Broze (USA)
  • Dominique Meyer (France)
  • Frits R. Rosendaal (The Netherlands)
  • Akira Yoshioka (Japan)

 

Class of 2006

  • Marie Benedetta Donati (Italy)
  • Irene Juhan-Vague (France)
  • Jan Rosing (The Netherlands)
  • Koji Suzuki (Japan)
  • Peter Walsh (USA)

 

Class of 2004

  • Pieter Carmeliet (Belgium)
  • Kenneth J. Clemetson (Switzerland)
  • David Ginsburg (USA)
  • John H. Griffin (USA)
  • Yasuo Ikeda (Japan)

 

Class of 2002

  • Kenneth A. Bauer (USA)
  • Bonno N. Bouma (Switzerland)
  • Ulla Hedner (Sweden)
  • David Lane (UK)
  • J. Evan Sadler (USA)

 

Class of 2000

  • Roger M. Bertina (The Netherlands)
  • Bjorn Dahlback (Sweden)
  • Gerard Marguerie (France)
  • Yale Nemerson (USA)
  • Robert D. Rosenberg (USA)

 

Class of 1998

  • Arthur Bloom (UK)
  • Thomas Edgington (USA)
  • Pier M. Mannucci (Italy)
  • Edward F. Plow (USA)
  • Uri Seligsohn (Israel)

 

Class of 1996

  • Desire Collen (Belgium)
  • Maria Benedetta Donati (Italy)
  • Zaverio M. Ruggeri (USA)
  • Hidehiko Saito (Japan)
  • Johan Stenflo (Sweden)

 

Class of 1994

  • Fedor Bachmann (Switzerland)
  • Robert W. Colman (USA)
  • Jack Hirsh (Canada)
  • Jacek J. Hawiger (USA)
  • Dominique Meyer (France)

 

Class of 1992

  • Margareta Blombäck (Sweden)
  • Barry Coller (USA)
  • Ralph L. Nachman (USA)
  • Alan T. Nurden (France)

 

Class of 1990

  • Bonno N. Bouma (The Netherlands)
  • Kenneth G. Mann (USA)
  • Meyer Michel Samama (France)
  • Theodore S. Zimmerman (USA)

 

Class of 1988

  • Nubuo Aoki (Japan)
  • Duncan P. Thomas (UK)
  • Jozef Vermylen (Belgium)
  • James C. White (USA)

 

Class of 1986

  • E.J. Walter Bowie (USA)
  • Marie-Jo Larrieu (France)
  • Pier M. Mannucci (Italy)
  • Victor J. Marder (USA)

 

Class of 1984

  • Arthur L Bloom (UK)
  • Doris Menache (USA)
  • Hymie Nossel (USA)
  • Jan Sixma (The Netherlands)

 

Class of 1982

  • ? Blombäck, (Sweden)
  • Barry Firkin (Australia)
  • Ted Spaet (USA)
  • Marc Verstraete (Belgium)

 

Class of 1980

  • François Duckert (Switzerland)
  • Jack Hirsh (Canada)
  • Helge Stormorken (Norway)
  • Marjorie Zucker (USA)

 

Class of 1976 (Elected in 1969 for a 6-year term)

  • Gustav V.R. Born (UK)
  • J. Fraser Mustard (Canada)
  • Sol Sherry (USA) (Chairman)
  • James M. Stengle (USA)—Secretary/Treasurer

 

Class of 1974 (Elected in 1969 for a 4-year term)

  • A.S. Douglas (UK)
  • Kenneth M. Brinkhous USA)
  • Erwin Deutsch (Austria)
  • E.A. Loeliger (The Netherlands)

 

Class of 1972 (Elected in 1969 for a 2-year term)

  • Douglas M. Surgenor (USA)
  • Rosemary Biggs (UK)
  • Paul A. Owren (Norway)
  • Birger Blombäck (Sweden)
Membership Management Software Powered by YourMembership.com®  ::  Legal